Nasze wielkie żydowskie wesele

Raz w roku w Lublinie możecie być świadkami przywołania dawnych obyczajów i rytuałów religijnych związanych z obchodami wesel żydowskich. Nasze Wielkie Żydowskie Wesele organizowane jest w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej MiszMasz w Lublinie przez żydowską restaurację Mandragora.

Tegoroczny „MiszMasz. Festiwal kultury żydowskiej w Lublinie” organizowany jest przez Stowarzyszenie „Studnia Pamięci" przy finansowym wsparciu Urzędu Miasta Lublin w ramach obchodów 700 lecia miasta w 2017r. Festiwal odbywa się w dniach 18-20 sierpnia 2017 r. Festiwal jest doskonałą okazją do poznania tradycji i kultury żydowskiej, która przez wieki współtworzyła charakter Lublina.

NASZE WIELKIE ŻYDOWSKIE WESELE

Podczas wydarzenia "Nasze Wielkie Żydowskie Wesele" mieszkańcy i turyści poznają wielokulturową stronę miasta.

Lublin był ośrodkiem silnej tradycji nauczania Talmudu, tutaj działała, jedna z pierwszych w Polsce, hebrajska drukarnia, tu zbierał się Sejm Czterech Ziem, w tym miejscu prowadzili działalność słynni mistycy chasydzcy jak np. Jaakow Icchak ha-Lewi Horowic zwany Widzącym z Lublina. Na jeden dzień powróci dawny gwar ulicy Krawieckiej, gdzie żydowskie kobiety sprzedawały gorący groch i bajgle. Ulica Krawiecka przypomina nam żydowski, przedwojenny Lublin, jego mieszkańców, ich smutki i radości, głośne od zabaw dziecięcych podwórka.

Na kolejną edycję naszego wielkiego żydowskiego wesela zapraszamy

20 SIERPNIA 2017!

Żydowska Restauracja Mandragora
ul. Rynek 9
Stare Miasto, Lublin

poniedziałek - czwartek i niedziela:
8.30 - 22:00
szabat/piątek - sobota:
8.30 - 24:00
śniadania serwujemy codziennie od 8.30 do 11.30